(262) 300 41 41

info@akademihastanesi.com.tr

D-100 Karayolu No:22-24 Yahya Kaptan Durağı

Ovacık Mah. Başiskele / Kocaeli

Sosyal Medya
Akademi Hastanesi  >  Sağlık Köşesi   >  Yüz Germe Ameliyatı

Yüz Germe Ameliyatı

Rhytidectomy( Yüz germe )ameliyatı nedir? 

Yüz germe ameliyatı ile yüz ve boyun derisindeki sarkıklık giderilir varsa çene altındaki yağlanma ortadan kaldırılır. 
 
Kimler bu ameliyat için iyi bir adaydır? 
Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş , baska ciddi sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır. Yüz germe ameliyatı sirasinda, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve göz kapakları estetiği, alın germe,kaş kaldırma, lazer ile cilt soyma gibi ameliyatlar da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyalurinik asit vb.) veya peeling (mekanik,kimyasal,lazer) yapılabilir.
Ameliyat öncesi 
 
Yüz germe ameliyatı olmayı düşündüğünüz zaman, önce ne istediğinizi ve neden istediğinizi kendinizle tartışın ve ardından bir plastik cerraha başvurun. İstek ve beklentilerinizi teker teker doktorunuza anlatın ve kendisi ile tartışın. Sigara kullanıyor iseniz mutlaka ameliyattan 10 gün önce birakin. Doktorunuza güneşlenme ve cilt bakımı alışkanlığınızı iletin ,ameliyatın daha kalıcı bir sonuç vermesi için, ameliyat sonrası yapmanız gerekenlerı sormayı unutmayın. Gerekirse birkaç kez doktorunuzla konuyu tartışın. 
 
Ameliyat 
 
Klasik yüz germe ameliyatı hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemi de uygulanabilir. Normal şartlarda 2-2.5 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Ek işlemler (burun,göz kapağı vb. ) yapılırsa ameliyat uzayabilir. Bu takdirde hastanede 1 gece kalınır. Yüz germe ameliyatı iz bırakan bir ameliyattır. Ancak bu iz belirgin değildir. İzler, şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir. Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa çene altinda önden bakınca görülmeyen bölgede 3- 5 mm .lik bir iz kalır, göz kapağı ve alın germe eklenirse göz kapaklarında ve alında saçlı deri içinde ek izler kalır. Ancak, genel olarak bu izler belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir. 
 
Ameliyat sonrası? 
 
Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Yüzde genel bir şişlik ve morarma ,uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Ameliyat esnasında yüz sinirleri anesteziden hafif derecede etkilenebileceğinden yüzde hafif asimetriler olabilir. Bunlar 3-5 gün içinde kendiliğinden geçer. Gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı uygulanır. Nadiren içerde kan birikmesini önlemek amacıyla dren denilen boru konabilir. Erkek hastalarda yüz derisinin kanlanması daha zengin olduğundan kanama ve içerde kan pıhtısı oluşması daha sık görülebildiğinden dren konması gerekli olabilir. Drenler en geç 2 gün içinde çekilir. Sargı 2 gün sonra açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar yıkanır ve gerekirse sargı yeniden konur. Dikişler 5-7 gün sonra alınır. 
 
Normal hayata dönüş 
 
Ameliyat iyi sonuç verir. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli olabilir. Kişi 1 hafta sonra işine dönebilir makyaj yapabilir. 2 ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir. Erkek hastalarda kulak arkası ile saçlı deri arasındaki mesafe daralır. Bu nedenle tıraş olurken dikkat etmeleri gerekir. Gerekli durumlarda, bu bölgeye epilasyon yapıırma ihtiyacı doğabilir. Erkek hastalara 2-3 hafta sakal tirasi olmamalari önerilir. Yüz ve boyun derisine yeni verilmis sekil, yerçekimi nedeniyle yillar içinde etkileneceginden kisinin bünyesine göre bazen 5-10 yil bazen de ömür boyu kalici olur. 
 
Estetik alın ve şakak germe (kaş kaldırma) ameliyatı nedir? 
 
Alinda ,normalde derinligi kisiden kisiye farkliliklar gösteren enine çizgiler mevcuttur. Kaslar arasinda bu çizgiler dikey bir hal alir. Alin cildi de yüz cildinde oldugu gibi yasin ilerlemesine paralel olarak gevsemege,sarkmaga baslar ve mevcut çizgiler derinlesir. Zamanla kaslar asagi dogru iner ve kiside yorgun bakisli bir yüz ifadesi ortaya çikar. Kötü beslenme, sigara, düzenli olmayan yasam tarzi, stress, hava kirliligi, cilt bakimlarinin yetersiz yapilmasi veya hiç yapilmamasi, yerçekimi etkisi ve mimikler estetik açidan rahatsizlik verici bu sonucu kolaylastirir. 
 
Henüz Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.