(262) 300 41 41

info@akademihastanesi.com.tr

D-100 Karayolu No:22-24 Yahya Kaptan Durağı

Ovacık Mah. Başiskele / Kocaeli

Sosyal Medya
Akademi Hastanesi  >  Tıbbi Bölümler  >  Fototerapi-Infant

Akademi Hastanesi Fototerapi – Infant bölümü, erken doğan bebeklerde veya zamanında doğan bebeklerde görülen sarılık hastalığını ortadan kaldırmak veya uygun tedavi yöntemleri uygulanarak bebeklerimizin sağlığını koruma alanında hizmet vermektedir.

Tanım: Fototerapi sarılıklı bebeklere uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Sarılık, zamanında doğan bebeklerin %60’ında, erken doğan bebeklerin %80’inde hayatın ilk günlerinde görülmektedir. Yenidoğan sarılığı çoğu kez zararsız ve kendiliğinden düzelen bir durum olsa da sarılığın belli seviyenin üzerinde artması bebeklerde beyinde, işitme sisteminde kalıcı zedelenmeye sebep olabilmektedir. Bebekte saptanan sarılığın durumuna göre fototerapi (ışık tedavisi) uygulanmaktadır.

Nasıl etki ediyor ?
Fototerapi ile deride biriken ve sarılığa yol açan bilirubin denilen madde parçalanarak idrar ile atılır.

Nasıl uygulanıyor ?
Fototerapi, bebek küvöz içine veya özel fototerapi cihazları içine konularak uygulanır. Bebeğin ne kadar çok vücut alanı ışık alırsa o kadar etkili olur. Bu nedenle bebeğin çıplak olması ve bezinin de açık olması gerekir.

Fototerapiye ne kadar süre devam edilecek ?
Fototerapiye alınan bebeğin belli aralarla kan sarılık düzeyinin ölçülmesi gerekir. Sarılık düzeyi bebeklerin doğum ağırlıkları ve doğum saatlerine göre hazırlanmış normograma göre bakılarak fototerapinin devam edip etmeyeceğine karar verilir.

Bebeğe bir zararı var mı ?
Fototerapinin uzun dönemde bebekte bilinen bir yan etkisi bulunmamakla birlikte tedavi sırasında bebeklerin bir kısmında ciltte döküntü, trombositlerde düşüklük, sık ve sulu dışkı yapma görülebilir. Bebeklerin bir kısmı fazla su kaybedebilir.

Fototerapiden sonra tekrar sarılık artar mı ?
Fototerapiden çıkarıldıktan sonra da tekrar yükselme olabileceğinden sarılık düzeyinin yine ölçülmesi gerekir ve bu ölçüm sonucunda da problem yok ve bebekte sarılığa yol açan altta yatan başka bir hastalık tespit edilmemişse hasta kontrole çağrılarak taburcu edilir.

Sarılığın tedavisinde her zaman yeterli midir ?
Sarılık düzeyinin çok yüksek olduğu veya kan uyuşmazlığı gibi durumlarda fototerapiye rağmen sarılık düşmeyebilir. Bu durumda kan değişimi yapılması gerekebilir.