(262) 300 41 41

info@akademihastanesi.com.tr

D-100 Karayolu No:22-24 Yahya Kaptan Durağı

Ovacık Mah. Başiskele / Kocaeli

Sosyal Medya
Akademi Hastanesi  >  Haberler   >  Şeker ve hipertansiyon hastaları oruç tutmadan önce hekim kontrolünden geçmeli

Şeker ve hipertansiyon hastaları oruç tutmadan önce hekim kontrolünden geçmeli

Diyabet ve kronik hastalıkları bulunan hastaların oruç tutmadan önce hekimleri tarafından gerekli kontrollerinin yapılması gerekir.

Özellikle  diyabet ve tansiyon gibi rahatsızlıkları bulunan hastalarımız oruç konusunda dikkatli olmalıdır. Dikkat edilmediği takdirde var olan hastalıkları ilerleyebilir ve diğer rahatsızlıkları da tetikleyebilir.

Diyabet hastalarının oruç tutma konusunda hekimlerce gerekli tetkiklerinin yapılması hayati önem taşımaktadır. Özellikle günde 4 kez insülin kullanan hastaların oruç tutmaları genel sağlık ve hipoglisemi yani şeker düşüklüğü açısından ciddi problemler oluşturabilir.

Ramazan ayında oruç tutmak isteyen diyabet hastalarımız oluyor. Bu hastaları değerlendirirken aldıkları diyabet tedavisi bizim için önemli oluyor. Tedavisinde oral antidiyabetik yani sadece hap tedavisi alan hastaların tedavisi düzenlenebiliyor, ancak insülin kullanan hastaların tedavisine göre farklı düzenlemeler yapmak gerekiyor. Bazı hastaların günde 1 kez insülin enjeksiyonu yapması bazen de günde 4 kez insülin enjeksiyonu yapmaları nedeniyle, hastaların oruç tutması durumunda yaklaşık 12 ila 14  saat aç kalmaları kan şekeri değerinin düşmesi açısından yüksek risk oluşturmaktadır. Ayrıca oruç sebebiyle gün içinde alınamayan kalorinin iftarda tek öğünde alınması da vücutta ani bir şeker yüklemesine neden olmaktadır.

Bu durum da kalp hastalıklarına ve ani tansiyon yüksekliğine sebep oluyor. Bu yüzden bu kişilerin oruç tutmalarını genellikle uygun bulmuyoruz. Fakat ısrarcı olan hastalarda zaman zaman tedavilerinde gerekli değişiklikleri yaparak oruç tutmaları için imkân sağlayabiliyoruz.

Oruç tutmak sadece yemekle alakalı değildir. Oruç aynı zamanda vücudun su dengesi ve kan basıncıyla da ilgilidir. Bu nedenle de; oruç  konusunda dikkatli olması gereken hasta gruplarından birisi de hipertansiyon ve böbrek hastalarıdır. Gün içinde 12-14  saat susuz kalmak vücudun dolaşım sistemini ve sıvı dengesini etkilediğinden, vücutta kan basıncını yükseltiyor. Bu tarz durumlarda ani tansiyon atakları oluşurken beyin kanamasından kalp krizine kadar pek çok hayati risk oluşabiliyor.”

Bu nedenle oruç tutmadan önce mutlaka hekim kontrolünden geçmelerini tavsiye ediyorum.

Uzm.Dr. Fatma ŞAHİN

Henüz Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.