(262) 300 41 41

info@akademihastanesi.com.tr

D-100 Karayolu No:22-24 Yahya Kaptan Durağı

Ovacık Mah. Başiskele / Kocaeli

Sosyal Medya
Akademi Hastanesi  >  Prof. Dr. Ersan ÖZBUDAK   >  VARİS TEDAVİSİNDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR

VARİS TEDAVİSİNDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR

Doç. Dr. Ersan ÖZBUDAK

Bugün Akademi hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünden Doç.Dr. Ersan ÖZBUDAK’tan varis tedavisinde güncel tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi alacağız. 

Hocam öncelikle şu soruyu sormak istiyorum, varis nedir? 
E.Ö: Varis deri altındaki toplardamarların genişlemesi, kıvrımlı bir şekle bürünerek uzamasıdır. 
Varis kimlerde oluşur?
E.Ö: Varis Genel anlamda herkeste oluşabilecek bir patolojidir. Kadınların yarısına yakınında, erkeklerin ise %40′ nda varis gelişebilir. Özellikle 50 yaşının üzerindeki her iki insandan birinde varis vardır. Varis oluşumunu tetikleyen faktörlere sahip kişilerde varis daha sık görülür; yaşlılılarda, aile yada yakın akrabalarda varis olması durumunda(genetik), gebelikte, hormonal değişikliklerde (gebelik, menapoz, bluğ çağında, hormon ilacı kullanımı vs), uzun süre ayakta kalmayı gerektiren meslaklerde çalışanlarda(berberler, kuaförler, cerrahlar, hemşireler, öğretmenler vs.) gibi durumlarda varis gelişimine daha sık rastlıyoruz.
Hocam varis gelişimini önleyebilirmiyiz ? 
E.Ö: Tamamen durduramasak bile ilerlemesini engelleyebiliriz. Bunun için özellikle risk altında olan grubun yaşam biçimini değiştirmesi gerekiyor. Yani ailede varis şikayeti olan ve ayakta uzun süre çalışmak zorunda kalan kişilerin düzenli spor yapması, sigaradan uzak durması, bacakları sıkmayan rahat ve bol kıyafetler giymesi, topuklu ayakkabı giymemesi, istirahatlerini ayaklarını uzatarak yapması ve en önemlisi koruyucu amaçlı varis çorabı giymeleri çok önemli. 
Peki Hocam varis geliştiyse ne olacak? 
E.Ö: Varisleri olan hastalar mutlaka düzenli olarak kalp ve damar cerrahlarına muayene olmalıdırlar. Çünkü varisler sadece kozmetik olarak problem yaratmazlar aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına yol açarlar. Eğer tedavi edilmezlerse toplar damar tıkanıklarına , kanamaya ve bacaklarda ciddi yaralar açılmasına sebep olabilirler. 
Peki hocam varis tedavisinde güncel yaklaşımlar nelerdir? 
E.Ö:Varis tedavisinde geleneksel yöntem açık cerrahiydi ve halen bazı hastalarda uygulamaya devam ediyoruz. Biz varis tedavisinde öncelikle hastalara mutlaka dopler ultrason çekerek derin ve yüzeyel ven sisteminde venöz yetmezlik var mı ? Önce bunu kontrol ediyoruz. Eğer böyle bir durum yoksa ve hastanın kılcal varisleri (telenjiektazi) varsa bunlara skleroterapi ya da radyoferkans tedavisi uyguluyoruz. Eğer yüzeyel venöz sistemde (vena saphena magna ve parva) kaçak varsa ve ilerlemişse bu hastalarda laser, radyo frekans ya da özel yapıştırıcılar ile kısa sürede varis ameliyatını gerçekleştirebiliyoruz. Hastalar aynı gün taburcu oluyor ve bacaklarında dikiş izi olmadığı için çok memnun kalıyorlar.

Henüz Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.