(262) 300 41 41

info@akademihastanesi.com.tr

D-100 Karayolu No:22-24 Yahya Kaptan Durağı

Ovacık Mah. Başiskele / Kocaeli

Sosyal Medya
Akademi Hastanesi  >  Op. Dr. Evren Ay   >  Burun tıkanıklığının sebepleri

Burun tıkanıklığının sebepleri

Burun tıkanıklığı; bir ya da her iki burun deliğinden rahat veya eşit nefes alamama hissidir. Bu durumun sebepleri; enfeksiyon, alerji, yapısal yada travma olabilir. Erişkin hastalarda kronik (3 aydan uzun) burun tıkanıklığının en sık sebepleri yapısal olanlarıdır. Yapısal hastalıkların içindede en sık görülenleri, tıbben ‘septum deviasyonu’ diye adlandırılan; burnun iki deliğinin arasındaki kemik-kıkırdak duvarın eğrilikleri ve normal burun etlerinde (konka) büyüme olmasıdır.

Burun tıkanıklığının en sık iki sebebi, kemik kıkırdak eğrilikleri ve burun etlerinde büyümedir.

 

Kemik Kıkırdak Eğrilikleri

Kemik kıkırdak eğrilikleri tek bir burun deliğinde ya da her ikisinde de tıkanıklığa yol açabilir. Hastanın estetik bir beklentisi yoksa ya da nefes almak için dış kemiklerle beraber düzeltme gerekmiyorsa sadece burun deliklerinden yapılacak bir operasyonla bu durum tedavi edilebilir. Ortalama 1 saat süren bu operasyonda çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. Burunda herhangi bir kesi, dışarıdan görülen bir yara izi, ödem veya morluk oluşmaz. Genel olarak toplumda burun ameliyatı denilince en sık kaygı tampon korkusuyla oluşur. Operasyon sonrası şekli muhafaza etmek ve kanama kontrolü sağlamak amacıyla tampon konulması idealdir. Ancak tarihsel süreçte gazlı bez ya da sünger benzeri malzemelerden yapılan tamponlar kullanıldığından bununla ilgili yerleşmiş bir algı mevcuttur. Yaklaşık 10 yıldır silikon malzemeden üretilmiş, vücuda uyumlu, burnunuzdayken nefes almanızı sağlayan ve çıkartılırken de herhangi bir ağrıya sebep olamayan tamponlar kullanılmaktadır.

 

 

Operasyon sonrası

Septum deviasyonu operasyonu sonrası genellikle bir gece hastanede yatırılan hastanın doku iyileşmesi bir hafta içinde gerçekleşmektedir. Bu bir hafta süresince yara iyileşmesi bakımından silikon tamponlar burunda bırakılır. Ancak hastanın günlük hayatını ciddi etkileyecek bir iyileşme süreci değildir. Herhangi bir kısıtlama önerilmez.

 

Burun Etlerinde Büyüme

Burun etlerinde büyüme ise çoğunlukla alerjik burun iltihabı olan hastalarda görülse de bazen alerjik şikayetleri olmayan hastalarda da görülebilmektedir. Konka adı verilen burun etleri her iki burun deliğinde 3 er adet olmak üzere toplamda 6 tanedir ve yüzey alanını arttırarak aldığımız nefesi ısıtmak ve nemlendirmekle görevlidir. Bu nedenle burun etleri tıkanıklık sebebiyle çıkartılarak tedavi edilmez, bazı yöntemlerle küçültülür.

 

Tedavi Şekli

Burun etleri en yaygın ve güvenilir olarak radyofrekans olarak adlandırılan ve radyo dalgaları kullanan bir teknoloji aracılığıyla küçültülür. Bu işlem kemik kıkırdak eğriliği operasyonu ya da estetik burun operasyonlarıyla beraber yapılabileceği gibi lokal anestezi altında tek başına da yapılabilir. Sadece burun eti küçültmelerde kesi, dikiş, tampon  konulması gibi işlemler olmaz. Herhangi bir ağrı ya da kanama riski yoktur. Hasta aynı gün içinde normal hayatına dönebilir.

Henüz Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.