(262) 300 41 41

info@akademihastanesi.com.tr

D-100 Karayolu No:22-24 Yahya Kaptan Durağı

Ovacık Mah. Başiskele / Kocaeli

Sosyal Medya
Akademi Hastanesi  >  Op. Dr. Deniz Gülhan   >  ANAL FİSSÜR AĞRISIZ ACISIZ AMELİYATSIZ TEDAVİ EDİLEBİLİR

ANAL FİSSÜR AĞRISIZ ACISIZ AMELİYATSIZ TEDAVİ EDİLEBİLİR

Op. Dr. Deniz Gülhan

ANAL FİSSÜR NEDİR ?

Makatta kabızlığa bağlı olarak gelişen yırtıklardır.

NE GİBİ ŞİKAYETLER YAPAR?
Makatta ağrı kanama kabızlık ve karın ağrısına neden olabilir. En sık karşılaşılan şikayet tuvalet sonrası yasklaşık 30 dk süren şiddetli ağrılardır.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

1. İLAÇ TEDAVİSİ:hastaların % 50 si dışkı yumuşatıcılar , kremler , fitiller ve bazı öneriler le iyileşebilir.
2.BOTOX TEDAVİSİ: bu tedavi ilaçla düzelmeyen ameliyat olması gereken ancak ameliyattan çekinen hastalara önerilen tedavi şeklidir. Anal fissür de fazla kasılmış olan sfinktere botox enjekte edilerek kas spazmının çözülmesi böylelikle yırtığın iyiyleşmesi sağlanır.
3.AMELİYAT: ameliyat fazla kasılmış olan sfinkter kasının kesilmesi işlemidir.

BOTOX TEDAVİSİ NEDİR ?

Botox yıllardır kullanılan kasları felç etmeye yarayan bir tür kimyasal maddedir. Bu maddde yardımıyla kaslar 4-6 ay arasında felç edilir. Özellikle plastik cerrahide sıklıkla kullanılan bir maddedir. Anal fissür de de anal sfinkter kası aşırı derecede kasıldığı için yırtığı ve kabızlığı arttırır bu da şiddetli ağrılara neden olur. Bu kasa botox uygulandığında kas felç olacağından gevşer dışkılama rahatlar ve fissür yolu kendiliğinden iyileşir.

BOTOX TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI:

1: GEBELER DIŞINDA HER HASTA GURUBUNA YAPILABİLİR: emziren bayanlar başta olmak üzere ameliyata engel durumu olan hastalar ve ameliyattan çekinen hastalara uygulanır.

2: İŞLEM AĞRISIZDIR: botox yapılırken kullanılan iğneler oldukça ince oldukları için sadece cilt uyuşturucu kremler ile uyuşturularak işlem gerçekleştirilir.

3.İŞLEM SONRASI İŞE YADA EVE DÖNÜLEBİLİR: İşlem sonrası hemen işe veya eve dönmek mümkündür. İşlem sonrası istrahat önerilmez.

4.İŞLEM 10 DK SÜRER VE POLİKLİNİK ŞARTLARINDA YAPILABİLİR: sadece ince iğnelerle kas felci yapılmasından ötürü işlem poliklinikte yaklaşık 5-10 dk arasında yapılır.

5. İŞLEM SONRASI İYİLEŞME: Botox’un etkisi 5-7 günde başlar ve 4-6 ay kadar sürer . İşlem sonrası hastaların çoğu 5. gün düzelmeye başlar.

6. İŞLEM AĞRISIZ ACISIZ VE KANAMASIZDIR:

7.MALİYET: Ameliyat maliyetlerinin 4 te biri maliyetle ameliyatsız tedavi olunabilir.

BOTOX TEDAVİSİNİN DEZAVANTAJLARI:

1. 2 SEANS YAPILMASI GEREKEBİLİR: Bazı hastalarda ilk seans sonrası 6. ayda ek doz yapılması gerekebilir.

Henüz Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.