(262) 300 41 41

info@akademihastanesi.com.tr

D-100 Karayolu No:22-24 Yahya Kaptan Durağı

Ovacık Mah. Başiskele / Kocaeli

Sosyal Medya
Akademi Hastanesi  >  Tıbbi Bölümler  >  Yoğun Bakım ve Reanimasyon

Yoğun Bakım ve Reanimasyon
Hayati fonksiyonları yaşamsal risk taşıyacak şekilde bozulmuş her hasta kritik hasta olarak tanımlanır.

Yoğun Bakım Ünitesi Nedir?
Tıbbi tedavi ve hasta bakımı açısından diğer hastane hizmetlerinden ayrıcalık taşıyan, yerleşim biçimi özel olarak tasarlanmış, yüksek teknolojili tıbbi cihazlar ve özel eğitimli tıbbi personelle donatılmış bir bölümdür. Yoğun Bakım Ünitelerini kısaca Hastanenin içindeki hastane olarak tanımlayabiliriz. Özel Kocaeli Akademi Hastanesinde; Yeni doğan, Kardiyovasküler, Koroner ve Genel Yoğun Bakım adları altında 4 ayrı yoğun bakım ünitesi vardır.

Yoğun Bakım Ortamı Nasıldır?
Yoğun Bakım çok hareketli bir ortamdır. Koşturan bir çok görevli ve yatan hastaların etrafında çok sayıda kablo, plastik tüpler, serumlar, tıbbi cihazlar vardır. Hastanın kalp atım, kan basıncı, oksijen saturasyonu, solunum sayısı, vücut ısısı gibi yaşamsal bulgular sürekli gösteren monitörler, gerekli durumlarda yapay solunum desteği vermek için ventilatörler, sıvı ve ilaç vermek için perfüzörler tıbbi cihazların en önemlileridir.

Kritik Hasta Kimdir?

Hastalık veya travma sonucu yaşam fonksiyonları ileri derecede bozulmuş olan veya her an bozulma riski taşıyanlar kritik hasta olarak tanımlanır.

  1. Kalp krizi, ritm bozuklukları
  2. Beyin kanamaları
  3. Zehirlenmeler
  4. Ciddi solunum yetmezlikleri
  5. Ağır travmalar
  6. Büyük ameliyatlar sonrası derlenme döneminde yakın gözlem gerektiren durumlarda hastalar yoğun bakımda takip edilir.

Kritik hastalarda, solunum ve dolaşım gibi yaşamsal fonksiyonların gelişmiş cihazlar ve modern tedavi yöntemleri ile desteklenmesi sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Destek ihtiyacı olmayan ama genel durumu her an bozulabilecek kritik hastalar içinse sürekli olarak yakın gözetim altında tutularak gerekli müdahalelerin vakit kaybetmeden yapılabilmesi sağlanır.

Akademi Hastanesi Yoğun Bakım ve Reanimasyon bölümü modern teknolojik alt yapısıyla, gelişmiş yoğun bakım ünitelerine sahiplik yapmaktadır. Bu yoğun bakım üniteleri hastalara 24 saat boyunca multidisipliner yaklaşımla destek veren teknolojik alt yapı ile donatılmıştır.

Yoğun Bakım Doktorlarımız

mkd-team-image
Uzm. Dr. Naim Çelik
Yoğun Bakım ve Reanimasyon
mkd-team-image
mkd-team-image