(262) 300 41 41

info@akademihastanesi.com.tr

D-100 Karayolu No:22-24 Yahya Kaptan Durağı

Ovacık Mah. Başiskele / Kocaeli

Sosyal Medya
Akademi Hastanesi  >  Tıbbi Bölümler  >  Ses ve Odiloji Ünitesi

Ses ve Odiloji Ünitesi

Odiogram

Odiogram kulağın işitme gücünün kaydıdır, odiometrik cihazıyla ölçülmektedir.

Odyolojik Testler

  • Saf Ses Odyogram
  • Konuşma Odyogram
  • Komple Çocuk Odyogram – Serbest Saha (Oyun) Odyometrisi
  • Yüksek Frekans Odyogram

İşitme durumunun kişinin verdiği cevaplara göre belirlenmesi olup en sık uygulanan işitme testleridir. Amaç her iki kulağın değişik frekanslardaki (ince ve kalın seslerdeki) duyabildiği en az ses seviyesini (duyma eşiği) belirlemektir.

Ses geçirmeyen özel kabinlerde,  odyometri cihazı kullanılarak, kulaklık aracılığı ile verilen değişik frekanslarda ve şiddetteki seslere verilen cevaplar kaydedilir. Kişilerin işitmesi test edilerek işitme kayıplarının derecesi ve tipi belirlenir. Aynı zamanda konuşmayı anlama, sesin tınısını ayırt etme, gürültüde anlama gibi özel testler uygulanabilir.

Bu testlerin sonuçları odyogram adı verilen bir tablo üzerine işaretlenir.

Odyolojik testler hastanın yaşına, hastalığın tipine göre farklı tekniklerle uygulanabilir. Yetişkin ve çocuklar için farklı teknikler geliştirilmiştir. İşitme ve denge hastalıklarının teşhisinde çok önemli bir yeri olmakla birlikte tek başına yeterli bir test değildir. Hastanın davranışına bağlı olmayan objektif  testler, ve  hastanın davranışına ve klinisyenin gözlemine bağlı olan sübjektif testlerle birlikte değerlendirme yapılmalıdır.

Akademi Hastanesi ilgili alanda gelişmiş teknolojik alt yapısıyla en iyi ve kaliteli hizmeti hastalarına sunmaktadır. Bu alt yapı ile birlikte hastalarımızın konforu maksimum seviye sağlanıp en doğru tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Timpanogram

Orta kulağın basıncını ölçmeye yarayan testtir.

Uygulanması çok kolaydır, bebeklere dahi yapılabilir. Ölçümün yapılabilmesi için kulak zarının delik olmaması gerekir. Dış kulak yoluna sokulan bir prob ile orta kulaktaki basınç ölçülür. Sonuç olarak bir grafi ve basınç değeri elde edilir. Bu grafide normalde bir tepe noktası vardır ve bu tepe noktasının 0 değerinde olması gerekir. Eğer tepe noktası var ancak 0 üzerinde değilse basınç düşüklüğü ve zarda hafif çökme var demektir. Eğer hiç tepe noktası yok ise basınç çok fazla düşmüş ve zarda çok fazla çökme var demektir. Basınç değeri olarak -50 ila +50 arası normal değer olarak kabul edilir. Orta kulak iltihaplarında ve özellikle çocuklarda sık görülen genzi eti ya da allerjiye bağlı basınç problemlerinde basınçta düşme görülür.

Akademi Hastanesi gelişmiş tıbbi alt yapısıyla bu test kolay ve konforlu bir şekilde yapılmaktadır. Bu konu hakkındaki bilgileri ve sormak istediklerinizi hastanemizde bulunan alanında uzman hekimlerimizden ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Video Stroboskopi

Videostroboskopi, ses telleri ve gırtlak yapısının özel bir cihaz yardımıyla incelenmesidir. Hastanemizde Kulak-Burun-Boğaz Bölümü doktorlarımız tarafından yapılmaktadır.
Akademi Hastanesi gelişmiş modern tıbbi alt yapısıyla desteklenen her bölüm gibi bu bölümde de uygulamalar kolay ve konforlu bir şekilde yapılmaktadır. Hastalarımızın işlem sırasında duymuş olduğu rahatsızlığı en aza indirmek ve en doğru sonuca ulaşabilmek için gerekli yöntem ve teknolojik cihazları kullanmaktayız.