(262) 300 41 41

info@akademihastanesi.com.tr

D-100 Karayolu No:22-24 Yahya Kaptan Durağı

Ovacık Mah. Başiskele / Kocaeli

Sosyal Medya
Akademi Hastanesi  >  Sağlık Köşesi   >  LAZER LİPOLİZ

LAZER LİPOLİZ

Vücut Kontür Düzeltme Ameliyatları ile ilgili herşey

Özel Kocaeli Akademi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yasin ÜNAL, kendisine sıkça sorulan ve Akademi Hastanesi’nde sıkça yaptığı vücut kontür düzeltme ameliyatları ile ilgili tüm merak edilenleri sizlerle paylaştı. İnsanların daha güzel görünme daha fit bir bedene sahip olma istekleri her zaman spor ve diyetle mutlu sonlanmamaktadır. Düzenli beslenmek ve spor yapmak elbette her insanın hayatında olması gereken sağlıklı yaşamın vazgeçilmez parçalarıdır, fakat daha güzel görünen bedene sahip olmak için herzaman yeterli olmamaktadır. Özellikle bayanlarda doğumlar sonrası oluşan deformiteler ,aşırı kilo alıp vermeler sonucu oluşan bozukluklar spor ve diyetle giderilemeyecek ölçüdedir.Sonuç olarak bunların düzeltilmesi için cerrahi işlemlere ihtiyaç doğmaktadır.Bunlar 3 ana başlık altında liposuction ,lazer lipoliz ve karın,kol,bacak germe ameliyatlarıdır. 
Op.Dr. Yasin ÜNAL’ın seçenekler arasında hastalara önerdiği yöntem ise Lazer Lipoliz. Hasta konforunu maksimize eden Lazer Lipoliz ilimizde sadece Özel Kocaeli Akademi Hastanesi’nde uygulanmaktadır.

LAZER LİPOLİZ
Klasik liposuction yöntemi mekanik travma yaratılarak yağların parçalanması ve yüksek negatif basınçla çekilmesidir ve ortalama 3-4 hafta morluk görülmesi beklenir. Bir ay korse kullanımı şarttır. Ağrılı olduğundan genel anestezi tercih edilir ve cilt dokusuna hiçbir katkısı olmadığı gibi citte dalgalanma, gevşeme ve ve pürüzlü bir görünüm bırakma ihtimali yüksektir. Lazer lipoliz kanülleri ise çok ince ve yuvarlak uçludur bu yüzden dokuya zarar vermez. Klasik liposuction kanülleri keskin uçludur ve yağ dokusunu rendeleme prensibiyle çalışır. Bu yüzden liposuction işlemi uygulamaya ekstra bir doku travması daha ekler ve komplikasyon oranı yüksektir.
Lazer lipoliz yağları etkilediği gibi cilt altındaki kolagen liflerin de kısalmasını sağlayarak ciltte sıkılaşma ve toparlanmaya neden olur. Yağ dokusu içindeki mikrodamarları büzdüğü için uygulama sonrası morluk görülme ihtimali minimumdur.Yağları eritirken damarlara ve sinirlere zarar vermez..Kanüller 0.6-1.2mm olduğundan vücutta iz kalmaz.

Hangi bölgelere uygulanır?

1-Bel – göbek – love handles denen simit hattı
2-Kol, gıdı ve jinekomasti denen erkek memesi yağlanması
3-Basen – popo altı banana hattı- diz içi- üst bacak içi – üst bacak ön yüzü
4-Baldır ve ayak bileği

Kaç aşamalıdır?
1-Hastanede uygunluk için test yapılması
2-Lokal anestezi
3-Yağ hücrelerinin patlatıp çekilmesi
4-Cilt gerginliğini arttırmak için süper ultrasonik lipoliz ve lazer selüliz çalışılarak deride maksimum sıkılaşma sağlanması
5-Korse giydirilmesi
Nasıl Uygulanır?
Uygulama için sedasyon ve local anestezi yeterlidir. Hastanın kendi isteğine bağlı olarak genel anestezi tercih edilebilir.
Yan etkileri nelerdir?
Kısa sürede geçen hafif bir ödem dışında rahatsızlık veren bir durum söz konusu değildir. Anestezik madde enjeksiyonunua bağlı olarak morluk görülebilir, 15-20 günde geçer. Bunun dışında ciddi bir yan etkisi ve riski yoktur.
Lazer lipoliz spor ve diyet alternatif midir?
Diyet ve sporun bölgesel yağ fazlalıklarından kurtulmada ve kalıcı şekil değişikliği yaratmada yeri yoktur.
Fazla Yağların Alınması Ameliyatı (Liposuction)
Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyet ve egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzı şarttır. Ancak, bu şartları yerine getiren kişilerde bile,kaybolmayan inatçı yağ birikimleri olabilir. Karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleridir . Bu bölgelerdeki fazla yağlanma diyet ve egzersizle bir ölçüde giderilir , daha fazla egzersiz ve diyet bu bölgelerde incelme yerine vücudun genel metabolizmasının bozulması ile sonuçlanır. 

Liposuction (Liposakşın) nedir ? 
Lliposuction,vücudun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır. Kesinlikle bir zayıflama ameliyatı değil, bir vücut kontur düzeltme ameliyatıdır. Bu ameliyatla hacmi artmış, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılırken, mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur. Liposuction ile derin katlardaki fazla inatçı yağlar alınmakla birlikte, son 1 0 yıl içinde geliştirilen yüzeyel liposuction yada liposculpture adı verilen yöntemle kontur düzensizliğine neden olan yağ birikimleri de giderilebilmektedir. Liposculpture tekniği ayrıca deri sarkıklıklarının giderilmesi ve inatçı selülitlerin yok edilmesinde kesin sonuç veren bir yöntem haline gelmiştir. 

Son 10 yıldır uygulanmakta olan teknikler ile Iiposuction vücut kontur düzeltimindeki vazgeçilmez yerini almıştır. Amaç zayıflatma değil, kontur düzeltme olduğu sürece, iyi seçilmiş hastada, hastane koşullarında iyi uygulanan teknikle, emniyet sınırı aşılmadığı takdirde herhangi bir riski olmayan bir ameliyattır. Günümüzde emniyet sınırı değişik kaynaklarda 2,5- 6 litre olarak kabul edilmektedir. Daha fazla miktar da yağ alanlar vardır. Bu durumda hastanın sıvı ve elektrolit dengesini tamamlayacak önlemler alınır, bazen kan nakli gerekli olabilir.

Ameliyat 
Ameliyat, hastane koşullarında ameliyathanede ve anestezi uzmanının gözetiminde yapılır .Lokal anestezi ve sedasyon (damar yolu ile uyutma) kombinasyonu tercih edilir. Çok sınırlı küçük alanlarda sadece lokal anestezi uygulanabilir . Ameliyat vakum uygulanacak bölgelerin durumuna göre 1-5 saat arasında sürer. Kanül giriş delikleri genellikle dikilmez veya 1-2 dikiş konur. Bazen kanül delikleri kullanılarak alanlara özel ince borular (diren) konur, bu içeride biriken serumu boşaltmaya yarar. Ameliyatın genişliğine bağlı olarak aynı gün veya 24 saat sonra hastaneden çıkmak mümkündür. 
Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı oldukça azdır ve ilaçlarla giderilebilir. Ameliyat sonunda vakum uygulanmış alanlara özel bandaj uygulanır ve hastaya özel korse giydirilir. Ameliyat sonrası hasta giymeye 5-6 hafta devam eder. Vakum uygulanmış alanlarda morumsu renk değişiklikleri olabilir. Şişlik, karıncalanma ve yanma hissi olabilir .Bunlar 3 hafta içinde kendiliğinden kaybolur .Ameliyat yara izleri de 2-6 ay içinde belli belirsiz hale gelir .

SIK SORULAN SORULAR 
-Liposuction (liposakşın) ameliyatı yaptırmak istiyorum. Kime baş vurmalıyım? 
Bu bir estetik operasyondur. Mutlaka Plastik ve Estetik Cerrahlara başvurulmalıdır. Bu cerrahi dal dışında çeşitli cerrahlar yoğun talep nedeniyle bu ameliyatı yaptıklarını söylemektedirler. Hastalrın mutlaka cerrahın uzmanlık alanını araştırarak sonra ameliyat olmaları kendi yararlarına olacaktır.

-Hangi alanlar liposuction için uygundur? 
Çene altı , yanaklar , boyun, kol üst iç yanı, memeler, göğüs, karın, bel kalça, uyluk, diz iç yanı, bacak arkası gibi vücudun birçok alanındaki yağ birikimlerinin vakumla alınması mümkün hale gelmiştir. Ayrıca diğer vücut kontur düzeltme ameliyatlarında (karın germe, meme küçültme vb) tamamlayıcı işlem olarak kullanılmaktadır .

-Liposuction sonrası iz kalır mı? 
Kanüllerin (liposuction yapan metal borular) giriş delikler genellikle 2-4 mm olmaktadır. Bunlardan geriye kalan izler belli belirsiz olmaktadır. Bu ameliyattaki izler göz ardı edilebilecek niteliktedir.

-Bir seferde kaç litre yağ alınabilir? Liposuction tekrar yapılabilir mi? 
Hastanın dengesini ve vücut fonksiyonlarını bozmadan en fazla 4-8 litre yağ alınabilir. Fakat sıvı ve kan vererek daha fazla alanlar da vardır. Burada cerrahın tercihi söz konusudur. Hastada alanlar genişse 3-6 ay aralarla tekrar ameliyat yapılabilir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nedir? 
* TAM KARIN GERME AMELİYATI (ABDOMİNOPLASTİ) 
* KISMİ KARIN GERME AMELİYATI (MİNİ-ABDOMİNOPLASTİ) 
Abdominoplasti orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir, bir şişmanlık tedavisi değildir. Şişman kişiler bu ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile şişman göbek ve karın görünümü dramatik bir şekilde düzelir;ancak ameliyata bağlı iz kalıcıdır. Abdominoplasti için plastik cerrahlar tarafından kullanılan pek çok teknik vardır. Abdominoplasti, vücut kontürü düzeltilmesine (estetik meme ameliyatları,liposuction vb) yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla ( rahim,yumurtalık ameliyatları vb) beraber de yapılabilir. Bir abdominoplasti ameliyatı düşünüyorsanız bu yazı size bilgi verecektir,tüm sorularınızın yanıtlarını burada bulamayabilisiniz daha ayrıntılı bilgi güvendiğiniz bir plastik cerrah ile muayene sonrası karar vermektir. Tam veya kısmi abdominoplasti ameliyatları hastane şartlarında yapılır. 

Ameliyat Planlanması Nasıl Yapılır?

İlk muayenenizde cerrahınız genel sağlık durumunuz,karın bölgesindeki yağ miktarı ve dağılımı, karın cildinin sarkıklığı ve fazlalığı ve deri kalitesini öğrenecektir.. Siz beklentileriniz ve muayene bulgularınız sonucu, tek başına veya liposuction ile birlikte tam veya kısmi abdominoplati için uygun bir hasta olabilirsiniz veya sadece liposuction sizin için yeterlidir. Bu muayene sırasında anestazi tipi, kaç gün hastahanede kalacağınız ve ameliyat sonrası karşılaşabileceğiniz olası sorunlar tartışılmalıdır. 
Anestezi Tipi Nedir?

Ülkemizdeki cerrahların çoğu bu ameliyat için genel anesteziyi tercih eder. Bazıları ise ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlarla birlikte lokal anesteziyi kullanır.

Ameliyat İşlemi Nasıldır?

Tam abdominoplasti, ameliyatın genişliğine bağlı olarak 2-3 saat, kısmi abdominoplasti 1-2 saat sürebilir. Sıklıkla bir kalçadan karşı kalçaya uzanan, ancak mayo içine gizlenebilen bir kesi hattı ve göbek çevresine yuvarlak ikinci bir kesi yapılması gerekir. Kısmi abdominoplastide kesi hattı daha kısadır ve göbek yeri değiştirilmeyebilir. Ameliyat sırasında karın derisi, kasıklardan itibaren kaburga kemikleri hizasına kadar altındaki kaslardanserbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa, burası takviye edilir, fazla deri kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Mini-abdominoplastide yapılan bu işlemler daha sınırlıdır. Operasyon bittikten sonra yara tercihe göre ya metal klempler ya tek ya da gizli (intradermik) dikiş ile kapatılır ve pansumanlar ile örtülür. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı emmek için dren adı verilen bir yada iki tüp deri altına yerleştirilebilir.

Ameliyat Sonrası Neler Yapılır? 
İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1-3 gün, dikişler 1-3 hafta sonra alınır. Ortalama 1-3 gün hastanede kalmanız gereklidir. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Tamamen yok olmamasına rağmen iz bu bikini altına dahi kolayca saklanabilir. Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya seri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç yaratır. Hastaların çoğunda,düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

Abdominoplastinin Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi işlemin belli miktarda riski mevcuttur ve önemli olan sizin abdominoplasti ile ilgili olanları anlamanızdır. Kişinin cerrahi işlemi kabul etmesinde ameliyatın risk ve faydalarının karşılaştırılması esastır. Pek çok kadın yada erkek aşağıdaki komplikasyonlar ile karşılaşmasa bile, siz, plastik cerrahınızla riskleri, muhtemel komplikasyonları ve sonuçlarını, anladığınıza emin olana kadar tartışın..

Henüz Yorum Yok

Sorry, the comment form is closed at this time.