(262) 300 41 41

info@akademihastanesi.com.tr

D-100 Karayolu No:22-24 Yahya Kaptan Durağı

Ovacık Mah. Başiskele / Kocaeli

Sosyal Medya

Akademi Hastanesi  >  Genel   >  COVID-19 VİRÜSÜ ve GEBELERDEKİ ETKİLERİ

COVID-19 VİRÜSÜ ve GEBELERDEKİ ETKİLERİ

Gebelikte fizyolojik ve immünolojik değişiklikler meydana gelir ve bu değişiklikler, gebeleri virus enfeksiyonlarına daha duyarlı hale getirebilir. Bu nedenledir ki viral hastalıklar gebelikte  daha ağır seyredebilir.
COVID-19 yeni bir virüs olduğu için, bu virüsün  hamile kadınları nasıl etkilediği hakkında henüz yeterli bilgimiz yok. Virüsün her yaştan insana bulaşabileceği bilinmekle birlikte, şimdiye kadar gebelerde  az sayıda COVID-19 vakasına rastlanmıştır.

Gebelerden, doğmamış çocuklarına koronavirüs geçebilir mi? 
Virüsün gebelik sırasında anneden bebeğe bulaşıp bulaşmadığını ya da bunun bebek üzerindeki olası etkisini belirlemek için elimizde yeterli bilgi bulunmamakta ve bu konuya ilişkin araştırmalar sürdürülmektedir. Gebe kadınlar; kendilerini virüsten korumak için uygun önlemleri almaya devam etmeli ve ateş, öksürük ya da solunum güçlüğü gibi belirtiler gösterdikleri takdirde erkenden tıbbi yardım almalıdır.

Koronavirüs bulaşmış bir annenin bebeğini emzirmesi güvenli midir?
Virüsün anne sütü ile geçişi henüz net değildir. Ancak temas ve tükürükle geçebileceğini biliyoruz. Dünya Sağlık Örgütü emziren annede süt ile bulaşın olmayacağı, bu nedenle anne hasta bile olsa sık el yıkama , maske takma gibi önlemler ile emzirmenin devamını önermiştir. Virüsten etkilenen ve risk altındaki bölgelerde, ateş, öksürük veya nefes alma güçlüğü belirtileri gösteren  anneler; erkenden tıbbi yardım almak üzere sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Anne sütünün solunum yolu virüslerinin bulaşmasında önemli bir rol oynamadığı ve emzirmenin faydaları göz önünde bulundurulduğunda, anne, bir yandan gerekli tüm önlemleri alırken diğer yandan emzirmeye devam edebilir.
COVID-19 hastalığına yakalandığından şüphelenilen veya virüsün bulaştığı doğrulanan kişilerin, çocuklar da dahil olmak üzere diğer kişilerle etkileşim kurduğu tüm vakalarda olduğu gibi, annenin hastalık belirtileri gösterdiği, fakat emzirebilecek kadar iyi durumda olduğu vakalarda da anne; çocuğa yakın olduğunda bir maske takmalı, çocukla temastan önce ve sonra ellerini yıkamalı, kirli yüzeyleri temizlemeli/dezenfekte etmelidir. Yakın temastan kaçınılması gereken durumlara annenin çocuğunu beslediği zamanlar da dahildir. Bir anne; çok hasta ise, sütünü sağması ve temiz bir kaşık ile çocuğa vermesi önerilmelidir. Dünya Sağlık Örgütü emziren annede süt ile bulaşın olmayacağı, dolayısıyla anne hasta bile olsa sık el yıkama , maske takma gibi tedbirlerin alınarak bebeğini besleyebileceği önerisinde bulunmuştur.

Henüz Yorum Yok

Bir Mesaj Bırakın